Svrchní materiály stanů

Tropika a podlážky moderních stanů dnes vznikají převážně z polyesteru nebo nylonu. Avšak oba materiály nutně potřebují zátěr, který jim dodá voděodpudivost. K tomu slouží polyuretan nebo silikon. Níže naleznete všechny používané kombinace technologií a jejich hlavní výhody a nevýhody.
Hmotnost veškerého outdoorového vybavení je středem pozornosti výrobců i zákazníků snad odjakživa. Avšak teprve v posledních řekněme deseti letech vývoj pokročil i v oblastech, které byly do té doby z dobrého důvodu opomíjeny, jelikož v nich byl brán ohled hlavně na odolnost a životnost produktů. Jednou z těchto oblastí jsou bezpochyby turistické a expediční stany. 
Pomineme-li oprávněou renesanci bavlněných stanů rodinných konstrukcí, jistě si už dnes nevybavíme jiný materiál na stanu, než "šusťák". Jenže není "šusťák" jako "šusťák". V oblasti stanů můžeme narazit prakticky jen na tkaniny nylonové a polyesterové. Jenže ty samy o sobě prakticky nejsou vodoodpudivé, a proto je nutné jim tuto vlastnost dodat vhodným továrním zátěrem. Opět se nabízejí dvě varianty: silikon a polyuretan (PU). Jaké jsou výhody a nevýhody různých kombinací těchto materiálů a zátěrů popisuje tento článek:
 

1. kapitola: NYLON vs. POLYESTER:

NYLON: Tento materiál je lehčí, pevnější a odolnější proti oděru než polyester. Na druhou stranu rychleji degraduje UV zářením a značně se protahuje při zvlhnutí a změnách teplot. Díky těmto vlastnostem je používán převážně na podlážkách stanů.
 
POLYESTER: Je UV stabilnější a vlkostí a teplem mění délku vláken podstatně méně. Proto je rozšířen hlavně na tropikách stanů.
 
Některé negativní vlastnosti těchto materiálů je však možné minimalizovat pomocí vhodné technologické úpravy. 
 
 
2. kapitola: RIPSTOP:
Ripstop (= trhání-zamezující) je technologie tkaní látky. Jedná se lokální použití různých tlouštěk vlákna, rozdílné hustoty tkaní, případně speciální metodiku křížení vláken. Hlavním účelem je snížení hmotnosti materiálu při současném vylepšení pevnosti v tahu. Navíc tato technika tkaní vytvoří onu nomenklaturní vlastnost: při natrhnutí tkaniny by se trhlina neměla snadno a rychle šířit dále. Materiál upravený touto technologií se pozná relativně snadno. Má v sobě na první pohled "čtverečkovanou", "kosočtverečkovanou" nebo "šestiúhelníkovou" mřížku. Nerovnoměrná tloušťka tkaniny je viditelná a často i hmatem zjistitelná. Ona tlustší vlákna zajišťují pevnost materiálu a také tvoří "hradbu" pro případné trhliny. Tenké vnitřky políček "mřížky" šetří váhu a plní už prakticky jen funkci vodo/větru-odpudivou.
Ripstopové materiály jsou dražší, než tkaniny "hladké". Přinášejí však markantní výhody (viz. výše), a navíc kupříkladu praktickou výhodu ve vyšší průsvitnosti. Kdo vlastní tmavý stan z běžného "šusťáku", jistě se v něm cítí jak v temné kobce. Ripstopový materiál stejné barvy propustí dovnitř klidně dvojnásobek světla, což při dlouhodobém pobytu ve stanu, nebo kupříkladu čtení map, jistě každý ocení.
Ripstopová technologie se v naprosté většině případů používá na tropika stanů. Krom pár výjimek jsou podlážky vždy neripstopové.
 
 
3. kapitola: POLYURETAN a NYLON:
Uvádíme výčet nejčastějších kombinací materiálů a zátěrů s jejich hlavními pozitivy a negativy. 
 
- polyester + vnitřní PU + NE-Ripstop = suverénně nejpoužívanější varianta na tropiko stanů. Nabízí průměrnou životnost, nejnižší cenu a nejlepší dýchavost (mimo stany bavlněné) Je možné podlepovat švy silikonovou páskou. Hlavní nevýhoda tkví v nejvyšší váze a násakavosti materiálu (navýšení hmotnosti).
 
- nylon + vnitřní PU + NE-Ripstop = jednoznačně nejfrekventovanější materiál podlážek. Nabízí vysokou pevnost a mechanickou odolnost při vcelku nízké váze a nízké ceně. Je možné podlepovat. Malá odolnost proti UV a velká rozpínavost u podlážek nehrají roli.
 
- polyester + vnější silikon + vnitřní PU + Ripstop i NE-Ripstop = častá varianta materiálu tropika u dražších stanů. Silikonizace zvyšuje rapidně životnost proti UV záření a činí materiál nenasákavým (voda se jen sklepe). Značné navýšení ceny se díky zvýšení trvanlivosti vrátí díky dlouhověkosti produktu. Nevýhodou je relativně vysoká váha a prakticky nulová dýchavost. Tyto materiály bývají na omak nejbytelnější. Je možné podlepovat. Víceméně totální nepropršitelnost. (více o odolnosti stanů v článku v článku: Nevybírejte podle vodního sloupce)
 
- nylon + vnější i vnitřní silikon + Ripstop = nejvyspělejší a nejlehčí kombinace technologií. Silikon chrání nylon před UV zářením. Materiál je totálně nenasákavý a prakticky vůbec nedýchá. Ripstop technologie a zpevnění silikonem umožňují použití nejnižší možné gramáže materiálu. Suverénně nejnižší hmotnost je vykoupena vyššími cenami a nemožností podlepovat švy. Materiál je na omak velmi zranitelný - je to však z větší části pouze zdání. V ploše je materiál nepropršitelný.
 
Pozn.: Švy na oboustranně silikonizovaném tropiku nejsou podlepené. Podlepování oboustranně silikonizovaných materiálů není doposud technologicky zvládnuto. Materiál a i nitě na švech jsou však natolik hydrofobní, že by nemělo docházet k prokapávání vody. Pokud tento jev nastane, ložnička bývá vyrobena taktéž z vodoodpodivého materiálu, který vlhkost nepustí dále. Nejvýznamější (a nejdražší) světové stanařské firmy, jako například MSR nebo TerraNova, se tuto technologii nebojí používat, protože rády vymění nízkou hmotnost za pár prokápnutých kapek.
 
Adam Janča Výstava stanů

NĚKTERÉ AKČNÍ STANY Z NAŠEHO ESHOPU

Stan MSR Access 2

19129 Kč 19129 Kč

>>DALŠÍ STANY V AKCI<<

Navštivte nás

31.5. - 25.8.2024
PO - NE: 10:00 - 20:00
PVA EXPO
Praha Letňany
Vstup a parkování
Zdarma