jak vybrat karimatku

Spacák vás nehřeje? Můžete si ho vyhřát flísovou vložkou, zahřívacími polštářky nebo cizím tělesným teplem. Pokud však zapomenete na izolační vrstvu mezi zemí a spacákem, budete topit pánu bohu do země.

Alu-matka

Nejlehčí a nejmenší je Alu-matka. Podložka s hliníkovou fólií je vhodná jen na léto, sbalená do rozměrů cca 10x26 cm si najde místo v každém batohu. S váhou 130 g však takřka neizoluje a ani nevyrovnává terén! Pouze ochrání spacák proti vlhku a nečistotám na zemi. Cena se pohybuje kolem 90 Kč.

Pěnové karimatky

testovani karimatekVyrábějí se v různých tloušťkách, barvách a nevýhodou je jejich velikost po srolování. Hmotnost se pohybuje v závislosti na rozměrech a typech od 150 do 400 g. Délka, šířka a tvar závisí na vaší fantazii a ostrosti nůžek.
Levná varianta (80 – 200 Kč) z polyethylenu s polootevřenými póry není příliš odolná vůči oděru nebo zatržení. Původní 5 – 12 mm silné karimatky používáním zeslábnou na papírovou míru.
Karimatky z pěny s uzavřenými póry připomínají svojí tvarovou pamětí gumu. Příkladem jsou tzv. evazotky (EVA – ethylenvinylacetát), které sice na objemu neubraly, ale uzavřené póry nenasáknou vodu a použitý materiál má větší pevnost v tahu a nekloužou. Tyto podložky o síle 10 – 14 mm jsou dražší (400 – 500 Kč), ale celkově mechanicky odolnější. Jde o rozumný kompromis mezi cenou, hmotností a životností. (Více v článk Výhody karimatek z materiálu EVA)  Pěnové karimatky najdete také v oficiálním eshopu Výstavy stanů.

Samonafukovací karimatky

karimatky na vystave stanuNejlepší izolační vlastnosti a pohodlí se podařilo vtěsnat do samonafukovacích karimatek. Jak fungují? Samonafukovací karimatky mají pěnový materiál s extrémně otevřenými póry (Molitan, Rubex atd.) zalaminovaný do nepropustné tkaniny. Tento pěnový materiál do sebe po otevření ventilu v rohu karimatky nasává vzduch a rozpíná se. Samonafukovací princip se doplňuje závěrečným dofouknutím na požadovanou pevnost a uzavřením ventilu. Při skládání samonafukovací karimatky se nejdříve uvolní ventil, tlakem na karimatku se vzduch vyhání ven a uzavřením ventilu se zabrání opětovnému nasávání vzduchu. Poté se teprve karimatka složí nebo sroluje do přepravní podoby.

pohodlné

Nejpohodlnější samonafukovací karimatky jsou 5 - 10 cm silné, 60 cm široké a jsou pro lidi s nemocnými ledvinami nebo bolavými zády zárukou klidného spánku. Tyto cestovní matrace jsou vzhledem ke své hmotnosti (přes 1 kg) vhodné na cesty autem, nedají se při skládání podélně lomit, ale jejich ceny začínají již na 1000 Kč.

běžné

karimatky ve stojanuNejčastěji prodávané jsou však standardní 2,5 – 3 cm silné samonafukovací karimatky. S takovou tloušťkou mohou být i o třetinu lehčí a po sbalení až o polovinu menší. Nižší hmotnosti se dosáhne použitím kvalitnějších materiálů a vyřezáním tunýlků do pěnové hmoty. Nižší hmotnost a větší skladnost ocení turisté, táhnoucí se s vybavením na zádech. Ušetřit hmotnost se dá i zakoupením zkrácené "dětské" karimatky (160, nebo dokonce 120 cm) která váží i jen půl kila a ve sbaleném stavu nepřesahuje 10 x 26 cm. Pod nohami nahrazuje karimatku batoh nebo oblečení. Hmotností tak samonafukovací karimatky konkurují nejtěžším „pěnovkám“ a sbalitelností letnímu spacáku.

materiály

Nabízené značky se liší zpracováním a používanými materiály. Příjemná je při kempování na nakloněné rovině protiskluzová úprava syntetických povrchů. Ventilek je zdrojem izolace (vzduch), pokud se ucpe, je karimatka nefunkční. Některé ventily mají zabudovaný speciální mechanismus, který umožňuje maximální průnik vzduchu při nafukování a zabraňuje vniknutí nečistot. Kovové ventily jsou oproti plastovým odolnější vůči mechanickému poškození (rozšlápnutí). U dražších samonafukovacích karimatek je v ceně lepicí sada pro případ poškození svrchního materiálu. Drobné poškození se však těžko hledá, mnohdy nepomůže ani trik s ponořením do vody.

skladování

Pro samonafukovací karimatku je nebezpečné skladování v teple, zejména na prudkém sluníčku, kdy může dojít k delaminaci. Projeví se vyboulením v místě odlepení textilie od pěnové hmoty. Proto se vyvarujte skladování karimatky za oknem auta, zrádné je také její připevnění k batohu, kdy navíc hrozí i její mechanické poškození. Životnost prodloužíte otevřením ventilu nejen v domácím skladu, ale také ve stanu, který může být pro samonafukovací karimatky s uzavřeným ventilem v letních dnech osudným. Ačkoliv se vnitřní pěna jistě časem slehne, váš dech jí může, jako u jediné karimatky, vždy navrátit původní vlastnosti.

Samonafukovácí karimatky najdete také v oficiálním eshopu Výstavy stanů.

Nafukovací karimatky

Poslední dobou zažívají velké znovuzrození i nafukovací, tzv. buřtové matrace. Jejich největší výhodou je velmi nízká váha, skvělá sbalitelnost a pohodlnost. Nevýhodou jsou pak horší izolační vlastnosti. Více se o nich rozepsali kolegové z 4camping v článku Nafukovací karimatky.

testování a výběr

Testování karimatek různých typů, druhů a modelů je součástí Výstavy stanů na Výstavišti v Letňanech. Vybrané karimatky si zde můžete dokonce vyzkoušet v "bazénku" plném kamení. třeba přijdete na to, že několikagramový rozdíl ve váze není pro výběr zrovna to nejdůležitější!

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem KALIMERA - původce světem cestování a vybavení 

Další články o karimatkách:

Karimatky se slevou v našem eshopu

Navštivte nás

31.5. - 20.8.2023
PO - NE: 10:00 - 20:00
PVA EXPO
Praha Letňany
Vstup a parkování
Zdarma