Vysoké nafukovací matrace

Velmi populární jak na spaní v přírodě, tak jako nouzové lůžko pro návštěvy v domácnostech jsou vysoké nafukovací, skoro postele. Spaní na těchto matracích je jeden velký kompromis. V následujícím textu se pokusíme shrnout všechna pro a proti.

Nevýhody

- Mezi Vámi a zemí je jen tenká vrstva umělé hmoty a vzduch - velká spousta vzduchu, který si vy sami nedokážete ohřát. Svojí vahou zatížíte spacák tak, že jeho izolační vrstva pod vámi ztratí svůj objem. Pokud ležíte byť jen na tenké pěnové, či samonafukovací karimatce, tak izolaci za spacák převezme právě hmota karimatky. U nafukovací matrace bohužel nemá co hřát.

nafukovaci matrace- Nutnost s sebou mít kompresor či pumpu na nafukování. Objem vzduchu je tak velký, že nafukování ústy by vás mohlo velmi vysílit. Kompresor někdy bývá součástí matrace. Tlak si můžete regulovat tlačítkem na ovladači.

- Nestálé rozměry. Při nákupu je třeba počítat s tím, že změna tlaku a okolní teploty má vliv na rozměry matrace. Je nutné počítat s rezervou.

- Možnost proražení - Lze vyřešit zalepením jako u duše na kolo. Pokud ale v noci prorazíte nafukovací matraci, tak ležíte jen na tvrdé zemi. Pokud uniká samonafukovací matrace, tak ležíte, alespoň na molitanu, který ji vyplňuje.

- Nevhodné pro spaní ve dvou. Jakékoliv hnutí jednoho okamžitě vyvolá pohyby celé matrace a buzení druhého. To je u lepších matrací řešeno samostatnými komorami pro každého spáče, popřípadě mnoha polouzavřenými komorami v těle matrace, které omezují pohyb vzduchu.

Výhody

- Výška matrace více připomíná klasikou postel, lépe se z ní vstává a na ni sedá.

- Velikost a hmotnost zabalené matrace.

- Děti ji milují - Zavřete je do stanu s touto matrací a máte na hodinu volno :o).

Závěr

Nevýhod je na první pohled více, ale za předpokladu, že venku spíme hlavně v letních teplých dnech, je na zvážení každého, zda je třeba se nevýhod obávat. Tyto matrace také většinou používají hlavně motoristé, takže není problém mít s sebou ještě teplé deky, které nevýhodu s chladem pomohou vyřešit.

V každém případě na Výstavě stanů můžete vybírat a zkoušet matrace hned několika výrobců:

OUTWELL  l VANGO COLEMAN  l  CAMPINGAZ  l  AEROBED.  Kompletní nabídka je ZDE.
 

údržba nafukovacích matrací

Jak najít místo, kde matrace uchází

Pokud je karimatka zcela nová, nemusí jít ihned o ucházení! Materiál ještě pracuje, povoluje se - hlavně v místech, kde byl dlouho složený. Také se nedoporučuje hned nafouknout matraci na plný požadovaný tlak. Zkuste znovu dofouknout. Pokud nadále máte pocit, že uchází, nejdříve zkontrolujte uzávěr - pomohou sliny, či tekuté mýdlo okolo uzávěru - pokud se dělají bublinky, je problém zde. Dalším krokem je zjistit, zda není trhlinka v matraci - namáčet ji ve vaně je nepraktické :-) Doporučujeme nastříkat rozprašovačem tekuté mýdlo - nejdříve na švy, později na zbytek karimatky. U otvoru se budou dělat bublinky.

Jak čistit nafukovací matraci

Stačí otřít houbičkkou, či hadříkem namočeným v mýdlové vodě, rozhodně matraci nedávejte do pračky, ani ji celou nenamáčejte. Dáte-li ji uschnout, pozor na přímé slunce. Velmi rychle matraci ohřeje a ta může prasknout!

DALŠÍ ČLÁNKY O KARIMATKÁCH:

Nafukovací matrace v akci

>>Další produkty v našem E-shopu<<

Navštivte nás

31.5. - 25.8.2024
PO - NE: 10:00 - 20:00
PVA EXPO
Praha Letňany
Vstup a parkování
Zdarma