Jak si vybrat stan

Nejtěžší je pro mnohé zákazníky zjistit, co skutečně potřebují. Pokusíme se tedy zde přiblížit stany pomocí jejich rozdělení do 3 základních kategorií, podle kterých by si měl každý zákazník určit, co je pro něj vhodné a na co se má ptát. Neuvádíme zde jednoplášťové supermarketové takystany. Zmíníme kvalitní stany, které vydrží níže uvedené aktivity.

stany pro běžné používání

Stany, které počítají s využitím 2 – 3 víkendy v roce, jednou na vodu a na týden do kempu. Tento stan je obyvkle vybaven sklolaminátovou konstrukcí, tyčemi s viditelnými kovovými spojkami na povrchu a podlážku z vrstveného polyethylenu či jiného podobného plastu. Parametry nepromokavosti tropika jsou cca 1,5 – 3 metry vodního sloupce, což je pro české podnebí dostačující. Tyto parametry je zbytečné uvádět u podlážky z výše zmíněného materiálu (i když to někteří výrobci dělají). Vydrží při prvních testech „všechno“, problém však je v životnosti tohoto materiálu.
Pokud vám uvedené charakteristiky vyhovují, pak vězte, že za stan pro 2 – 3 lidi s jednou předsíňkou zaplatíte cca 2500 – 3500 Kč. Váha bude cca 3,3 – 4 kg. 

stany do náročnějších podmínek

- na trek do Tater, stopem po Skotsku, každý druhý víkend na vandr či výpravu, tzn. budete stan stavět každou noc jinde. Na těchto cestách vám hrozí, že v případě bouřky nebude na blízku první pomoc v podobě hospody nebo ubytovny a vítr bude rvát ze země kotvící šňůry...
- konstrukce je duralová, spojky již bývají v těle tyče, takže nejsou vidět a nepřekážejí při stavbě, hlavně u provlékání tyčí tunýlky. Podlážka je z textilií opatřených zátěrem, který vydrží dlouhodobě 6 a více metrů vodního sloupce. Tropiko je opatřeno úpravou proti UV záření a zátěrem min. 3 m vodního sloupce.
Váha stanu této kategorie pro 2 – 3 osoby je cca o 1/4 nižší než u stanu obyčejného, cena naopak vyšší od 4000 do 5500 Kč.

Samozřejmě najdete i konstrukce, které jsou výsledkem kompromisů. Jedná se o stany z kvalitních materiálů, ale s laminátovou konstrukcí.

Specialitky

Záměrně nepíšeme expediční, protože to platí jen zčásti. Spíše jde o jedinečné či jinak zajímavé konstrukce, zaměřené na velký vnitřní prostor (tunely), nebo na extrémní odolnost ve vichřici (více prutů s mnoha kříženími). Některé stany mají sněhové límce (cca + 10 % ceny stanu), u některých si můžete navolit kosmickou technologii tyčí.

Proč Výstava stanů?

Je na vás, kterou kategorii zvolíte. Nikoho nenutíme do konkrétních značek a modelů. Výstavu stanů děláme proto, abychom vám ukázali, že stan, který se vám zalíbí u jednoho výrobce, mají ve své nabídce i další firmy. My vám řekneme, které to jsou a v jakých detailech se liší (rozměry, výška, počet kapes, způsob upevnění na konstrukci, zipy atd...). Dali jsme si za cíl neprodat zákazníkovi to nejdražší, co máme, ale to, co opravdu potřebuje. Jsme rádi, pokud se nám podaří docílit, že částka, o kterou zákazník překročil svůj rozpočet, není vyhozená a že se mu vrátí v podobě delší životnosti výrobku a spolehlivější ochrany před nevlídnostmi světa. Nechceme, aby zákazník přišel domů s pocitem zbytečně utracených peněz za něco, co vlastně nevyužije.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem KALIMERA - původce světem cestování a vybavení.

DALŠÍ ČLÁNKY O VÝBĚRU STANU

NĚKTERÉ AKČNÍ STANY Z NAŠEHO ESHOPU

>>DALŠÍ STANY SE SLEVOU<<

Navštivte nás

31.5. - 20.8.2023
PO - NE: 10:00 - 20:00
PVA EXPO
Praha Letňany
Vstup a parkování
Zdarma